14 Şubat Sevgililer Günü

14 Şubat Sevgililer Günü tarihçesi – Sevgililer Günü iyi mi ortaya çıktı?

14 Şubat’ın gelmesiyle beraber vatandaşlar Sevgililer Günü tarihçesi ile alakalı inceleme yapıyor. Peki, Sevgililer Günü iyi mi ortaya çıktı? İşte Sevgililer Gününe dair dört gözle beklenen detaylar…

14 Şubat Sevgililer Günü tarihçesi, 14 Şubat Sevgililer Günü’nün gelmesiyle beraber insanoğlu Sevgilliler Günü tarihçesiyle alakalı inceleme yapıyor. Peki, bugünün iyi mi ortaya çıktığını, tarihte iyi mi kutlandığını biliyor musunuz? İşte Sevgililer Günü iyi mi ortaya çıktı sorusunun yanıtı…

SEVGİLİLER GÜNÜ NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

Sevgililer Günü, her sene bütün dünyada olduğu şeklinde devletimizde de 14 Şubat tarihinde kutlanıyor. 14 Şubat zamanı 2020 senesinde Cuma gününe muadil geliyor.

SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE ERKEĞE ALINABİLECEK HEDİYE ÖNERİLERİ

– Gömlek ve kravat ekibi

– Oyun konsolu

– Kundura

– İsimlerin yazılı olduğu yastık ya da kupa

– İmza kalemi

– Parfüm ve benzeri kozmetik ürünleri

– El örgüsü ile yapılma kazak

– Destekledikleri takımın forması yahut ürünü

Sevgiliye Hususi Sözler Güzel Sözler 2020

KADINA ALINABİLECEK SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ ÖNERİLERİ

– Tektaş pırlanta yüzük

– Gümüş ya da altın kolye

– Parfümeri ürünü

– Şık bir giysi

– Kundura

– Çikolata paketi

– Kol saati

– Çanta

– Resminin olduğu bir tablo

– Çiçek

– Adına hazırlanmış bir kupa

SEVGİLİLER GÜNÜ TARİHÇESİ

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ TARİHÇESİ

Sevgililer Günü’nün başlangıcı Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. 14 ve 15 Şubat tarihleri eski Roma halkının hayatında da mühim bir yere sahipti.

Bu günde Roma allah ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan dolayı dinlence yapılırdı. Juno ek olarak Roma halkı tarafınca kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu.

15 Şubat, bolluk tanrısı Lupercus’un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat’ta genç adamların ve genç kızların adları yazılı kura ile bayram süresince ‘çift’ olma alışkanlığı vardı.

M.S. 469’da 469’da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak bir tek kura çekilişine izin verdi. Sadece artık kuralarda Aziz Valentine anısına kızların değil bir tek azizlerin adları yazılıydı.

Aziz Valentine efsanesi ise Sevgililer Günü’nün en malum kökenini oluştur. Bugün Valentin ismindeki bir din adamının adına duyuru edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü birtakım toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak bilinir.

Efsaneye bakılırsa; Aziz Valentine, M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II’nin ordusunu güçlendirmek adına koyduğu genç adamların evlenmesi yasağını gizlice kıydığı nikahlarla deliyordu.

Hapiste gardiyanın kızına aşık olan Valentine, 14 Şubat’ta idama götürülürken kıza “Senin Valentine’in” imzalı bir aşk mektubu vermiş ve öldürülmüştür.

https://www.sozler.internet.tr/14-subat-sevgililer-gunu-2020-sevgililer-gunu-hangi-gune-geliyor/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]