Bolu’da kolonyacılık mesleğini üç kuşaktır sürdüren Samet Çağlar, dedesinin 50 sene ilkin geliştirdiği formülü bozmadan ürettiği kolonyaları müşterileriyle bir araya getiriyor. Senelik 30 bin litre kolonya üreten Çağlar, 120-130 bin lira kazanıyor.

Büyükbabası Azmi Çağlar’ın 1968 senesinde geliştirdiği formülle üretimine başladığı ve markalaştırdığı kolonya imalatını devralan Samet Çağlar, evinin alt katındaki atölyede dede mesleğini özveriyle devam ettiriyor.

Samet Çağlar, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, kolonyacılık mesleğini üç kuşaktır sürdürdüğünü belirterek, “Türkiye genelinde müşterilerimizin istek etmiş olduğu kokuları ulaştırmaya çalışıyoruz. Kokularımızı elimizden geldiğince 50 senelik formülümüzü koruyacak biçimde üretip pazarlıyoruz” dedi.

“50 YIL ÖNCE NASIL BAŞLADIYSA O ŞEKİLDE DEVAM EDİYORUZ”

Üretilen kolonyaların genel anlamda bölgenin kokuları ile müşterilerin en oldukça sevilmiş olduğu kokulardan oluştuğunu özetleyen Çağlar, şunları dile getirdi:

“Elimden geldiğince dedemin ve babamın bana öğrettiği biçimde formülleri ve kolonya imalatını en güzel biçimde oluşturmaya çaba gösteriyorum. Şu an limon, çam, Abant nilüferi, çimen çiçeği, tütün, ardıç, ‘Hacı Mülazım Her Eve Lazım’, zeytin çiçeği, yeşil çay, Japon kiraz çiçeği, okyanus ferahlığı benzer biçimde 10’un üstünde kokumuz var. Bunu 15-20 de yapabiliriz fakat şu an en oldukça istek kabul eden kokular her neyse onları üretiyoruz.

Dedem ilk çam ve Abant nilüferi kokularını yapmış. Bunlar Bolu’ya özgü olduğundan bunlarda hiç bir biçimde oynama yok. Dedem 50 yıl ilkin iyi mi başladıysa koku imalatına öyle devam ediyoruz. Öteki kokuları da üstüne bir şey eklemeden bana iyi mi öğretildiyse öyle üretiyoruz. Ben de elimden geldiğince üstüne emek verme yaparak değişik kokular üretmek için çalışıyorum. Yeni ortaya çıkardığımız kokuları müşterilerimize sunuyoruz. Onlardan memnun kalırlarsa üretimine devam ediyoruz.”

EN ÇOK DİKKAT ÇEKEN KOLONYA ‘HACI MÜLAZIM HER EVE LAZIM’

Çağlar, hem adı bununla birlikte kokusuyla en dikkati çeken kolonya çeşidinin “Hacı Mülazım Her Eve Lazım” bulunduğunu dile getirerek, “Bizlere has bir kolonya. Bu, bizim soyadı kanunundan ilkin sülalemizin lakabı. Bizlere ‘Hacı Mülazımlar’ derler. Kolonya üretiminden sonrasında kokunun insanoğlu tarafınca oldukça beğenildiğini öğrendik. İnsanların bu dilek ve talebinden sonrasında isminin nasıl biteceği hikayesinde düşünüldü. O esnada sülale isminin verilmesine karar verilerek, ‘Hacı Mülazım Her Eve Lazım’ gibi isim verdik” ifadelerini kullandı.

“YILLIK ORTALAMA 30 BİN LİTRE KOLONYA ÜRETİYORUZ”

Çağlar, senelik yaklaşık 30 bin litre ürettikleri kolonyadan senelik yaklaşık 120-130 bin lira gelir elde ettiklerini kaydetti.

Kolonyanın artık hediyelik ürün olarak kullandığına işaret eden Çağlar, “Bu da bizim sektörümüze sekte vuruyor. Eskisi benzer biçimde her zaman tüketilen bir ürün değil fakat hepimiz bunun mücadelesini bırakmıyoruz. Bu bizim mirasımız, kültürümüz. Bunu elimizden geldiğince oluşturmaya gayret gösteriyorum” diye konuştu.

Çağlar’ın ürettiği kolonyalardan sahneler;

Kaynak: AAHaber Videosu: Dedesinin 50 sene ilkin geliştirdiği formülle kolonya üretip satıyor

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]