Dünya Engelliler Günü nedir? İşte 3 Aralık Engelliler Günü'nün anlamı ve önemi

Dünya Engelliler Günü nelerdir? İşte 3 Aralık Engelliler Günü’nün anlamı ve önemi

Internasyonal günlerden önde gelen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü bugün bütün yurtta kutlanmaya başlandı. Topluluk olarak büyük değerler verdiğimiz engelli yurttaşlarımız için ülke olarak büyük çalışmalara gidildi. Bugünde tekrar onların yanında olmak için hepimiz var kuvvetiyle gayret gösteriyor. Evrensel olan Engelliler Günü’nde dünya genelinde muhtelif etkinlikler yapılır ve organizasyonlar düzenlenir. Bilhassa okullarda öğrenciler, sivili topluluk kuruluşunda çalışanlar bugün için farkındalık yaratacak çalışmalarda bulunur. Okullarda engellilik problemi ve eğitimiyle beraber anlam ve önemini vurgulayan seminerler düzenlenir. Peki 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nelerdir, niçin kutlanır? İşte Engelliler Günü’nün anlamı ve önemi!

Birleşmiş Milletler tarafınca alınan kararla 3 Aralık, ‘Internasyonal Engelliler Günü‘ olarak kutlanmaya başlanmıştır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engellilik problemi, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi mevzusu üzerinde durulur. Engelli yurttaşlarımızın dertlerine ortak olmak ve yanında olmamız için en anlamlı gün bugündür. Bugün dünyada engelli insanların problemlerine dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiştir. Peki 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nelerdir? Dünya Engelliler Günü’nün anlamı ve önemi nelerdir?

Dünya Engelliler Günü nedir? İşte 3 Aralık Engelliler Günü'nün anlamı ve önemi
Dünya Engelliler Günü nelerdir? İşte 3 Aralık Engelliler Günü’nün anlamı ve önemi

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDİR?

Sosyal şuur ve farkındalığın arttırılması için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanır. Haberimizde, Dünya Engelliler Günü’nün anlamı ve önemine erişebilirsiniz.

Kızıma doğum günü mesajları

BM’nin engellilik alanında uzun senelerdir idame eden çalışmalarının bir ürünü olan, 2006 senesinde biri olan Engelli Bireylerin Haklarına Dair Kontrat, engelli bireylerin haklarının ve refahının gelişmesine ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin ve ek olarak Sendai Afet Riskini Azaltma Çerçevesi, İnsani Eylemde Engelli Bireylerin Dahil Edilmesi Şartı, Yeni Kentsel Gündem ve Kalkınma için Finansman Ile alakalı Addis Ababa Fiil Gündemi şeklinde öteki internasyonal kalkınma taahhütlerinin uygulanmasına katkıda bulunmuş oldu.

ENGELLİLER GÜNÜ MESAJLARI VE SÖZLERİ

Dünya Engelliler Farkındalık Günü’nde hepimizin birer engelli talibi olduğu gerçeğinin bilincinde olan bireyler olarak üreten, toplumsal yaşamın tüm alanlarında etken şekilde yer alabilen bağımsız bireyler olarak yer alabilmeleri için her alanda ihtiyaç duyulan duyarlılığın artmasını sağlamamız gerekmektedir.

  • Engeller yaşamın ritmini yakalamaya mani olması imkansız.
  • En büyük mani, engellenmektir.
  • Hususi öğrenim olmadan modern öğrenim olmaz.
  • Aslolan engelliler, karşılarına çıkan engeli geçemeyenlerdir.
  • Yaşam bizim içimizde hepimiz yaşamın içindeyiz.
  • Mani değil yardımcı olun.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engelli kardeşlerimiz ile alakalı sosyal farkındalığın artmasına, onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına vesile olmasını diliyor, tüm engellerin sevgi, hürmet ve dayanışmayla aşılacağını hatırlatarak, bütün engelli yurttaşlarımıza ve onların özverili ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Tohum toprağın bağrına, engelli kişi de topluma emanettir.

  • Engeller engelliler için mani değil, engelliler için en büyük mani biziz.”
  • Yaşama luğu ile hayata tutunan tüm engelli kardeşlerimizin yalnız bigün değil her gün yanındayız.”
  • “Adımlarınızın biçiminin ne önemi var önemli olan yürüyüşümüzle sevgi ve dostluk köprüsünü geçmektir.”
  • En büyük mani sevgisizliktir. Sevgiyle engelleri ortadan kaldıralım
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]