Dünyanın Durduğu Gün – 2008 – bilim kurgu filmi

Her zamanki benzer biçimde sunulan olağan öykü – Dünyayı yok edebilecek yahut en azından üstündeki bütün insanları öldürebilecek korkulu bir vehamet var, sadece tek ümit olan bir fert (yahut bir öbek bilim adamı) var. Bu mevzuyu devamlı 1950’lerden yahut 1960’lardan kalma düşük bütçeli bilim kurgu / vehamet filmlerinde görürüz. Ve şimdi Hollywood gişe rekorları kıran filmlerde görmeye başladık. kızıma doğum günü mesajı
“Remake” veya “sonuç” kelimelerinin sesine gore sonraki satırları bile okumadan ilerleyen tek fert ben değilim. Bu hikayeyi senelerdir biliyoruz – birkaç yılda bir Hollywood, Batman, Süpermen yahut insanların hemen hemen bıkmadıklarını düşündükleri herhangi bir karakterin yepyeni versiyonunu yapıyor. Sadece mevzu tekrar yapıldığında öykü fazlaca değişik – bu, bunun yeni bir öykü olmadığı, bir tek birazcık geliştirilmiş sahneler yahut yeni teknoloji kullanıldığı anlamına geliyor.
Tıpkı tıraş bıçağı reklamlarında olduğu benzer biçimde – bir zamanlar iki bıçağın pürüzsüz bir cildi güvence edeceğini söylediler, sadece sonrasında üç bıçak buldular ki bu daha da iyiydi. Sadece sonrasında dört bıçak buldular, bu da üç bıçağın eski tarih olduğu anlamına geliyordu ve bu bu şekilde devam etti. Bilim kurgu filmleri klasiği The Day the Earth Stood Still’in 2008 versiyonunu duyduğumda aklıma ilk gelen şey buydu. Tamam, 1951 versiyonunun 1950’lerdeki öteki filmler benzer biçimde sıska hususi efektleri vardı, fakat onu tekrar meydana getirmeye hakkaten kıymet mi? Demek istediğim öykü temelde aynı, hususi efektler herhangi bir ayrım yaratacak mı? Fakat çok açık ki, para kazanmak üreticiler için kendilerine bu tür sorular sormak için muazzam.
Burada entresan bir oyuncu kadromuz var (Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Kathy Bates ve John Cleese dahil), klasik olarak önde gelen özgün film, paranın satın alabileceği bütün CGI teknolojisi ve yapımcıların bir sonraki adımı nelerdir? Doğru, özgün yazıyı alıyorlar ve … senaryo yazımı hikayesinde nerede ise asla deneyimi olmayan David Scarpa tarafınca tekrar yazılmasını sağlıyorlar. Nihai tesir? Sorma.

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]