Rekabet Kurumu’nun, ‘a haksız rekabetten ötürü kestiği cezanın arkasından Google, iş ortağı olan ve ‘de etkinlik yayınlayan firmalara bir makale gönderdi ve arkasından meydana getirdiği açıklamayla kamuoyunu bilgilendirdi.

Google’ın mevzuyla alakalı meydana getirdiği açıklamada, Rekabet Kurumu’nun sonucu doğrultusunda Android iş ortakları ile olan anlaşmalarda değişim yaptıklarını belirtti. Kasım ayında meydana gelen değişikliklerin “Rekabet Kurumu tarafınca müsait olarak verilmediği” sonucuna da değinildi.

“ANLAŞMA YAPAMAYACAĞIZ

40 milyon Android kullanıcısını ilgilendiren mevzu ile alakalı Google’dan bir izahat geldi. Açıklamada şu ifadelere işaret edildi:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun sonucu doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişimler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin müsait olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla ahenkli bir halde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı bizim ülkemizde yeni çıkacak Android telefon modelleri ile alakalı antak kalma yapamayacağımız hikayesinde bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut aygıt modellerini satın almaya devam edebildikleri benzer biçimde, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da düzgüsel biçimde çalışmaya devam edecektir. Google’ın öteki ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu mevzunun olabilecek en süratli biçimde çözümü için emek vermeyi sürdürmekteyiz.”

BİRÇOK UYGULAMA KULLANILAMAYACAK

Şu an için 12 Aralık tarihinden sonrasında piyasaya yeni sürülecek olan Android işletim sistemli telefonlarda, Google Mobil Hizmetleri (Google Mobile Services, GMS) yer alamayacak.

Bu yeni cihazlarda işletim sistemi olarak Android kullanılmaya devam edilebilecek, ama Google’ın aşağıda yer edinen muayyen uygulamaları yeni cihazlara yüklenemeyecek: Google Arama, Google Chrome, YouTube, Google Play Store, Google Drive, Gmail, Google Duo, Google Haritalar, Google Fotoğraflar, Google Play Filmler, YouTube Music.

Yaşanmış olan bu durumun kararı olarak bizim ülkemizde satılan Android işletim sistemli cihazlarda Google uygulamaları ön yüklenmiş olarak gelmeyebilir ve bunun yanında yaşanmış olan durumun büyüklüğü bakımından hizmet de veremeyebilir.

Haber Videosu

: Google, bizim ülkemizde çıkacak Android modellerine artık lisans verilmeyeceğini duyurdu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]