Son günlerde ile Rekabet Kurumu içinde yaşanmış olan anlaşmazlıklar gündeme oturdu. Rekabet Kurumu’nun geçtiğimiz sene kestiği 93 milyon lirayı haksız gören firma, Türkiye’nin Android lisanlarını iptal edebileceğini açıklamıştı. Bu izahat, Google’ın, Türkiye’den çekilebileceği yönünde iddiaların ortaya atılmasına sebep oldu. Teknoloji editörü Cem Sümbül, mevzuyla alakalı dört gözle beklenen bütün şeyleri Haberler.com’a değerlendirdi.

TÜM ANDROİD SİSTEMLİ TELEFONLAR MI ETKİLENECEK?

Teknoloji editörü Cem Sümbül, Google’ın almış olduğu bu kararın piyasaya sürülecek yeni telefonları kapsayacağını belirterek, “Şu an piyasada bulunan telefonlar dışında, tanıtımı yapılma olan telefonlar dışında, bizim ülkemizde yeni tanıtımı yapılacak telefonlarda Google’ın servisi çalışmayacak” dedi.

“GOOGLE’IN SERVİSLERİNİN DE ÇALIŞMAMASI SÖZ KONUSU”

Android’in Google için büyük ehemmiyet arz ettiğini dile getiren Sümbül, Google’ın almış olduğu sonucu uygulaması niteliğinde, kullanıcıları daha büyük sorunların beklediğini belirtti. Sümbül, “Bu kararla kullanıcılar bir tek uygulamalardan değil; ödeme, emniyet ve güncelleme alt yapısından da yoksun kalabilir” benzer biçimde kullanıcıları uyardı.

“AKILLICA TEK TARAFI YOK”

Google ile Rekabet Kurumu arasındaki krizin tatlıya bağlanacağını düşünen Sümbül, “2-3 gündür karşılıklı gelen açıklamalardan sonrasında orta noktada buluşulacağını düşünüyorum. Google’ın Türkiye’den çıkabileceğini düşünmüyorum. Şu sebeple Google’ın bizim ülkemizde büyük bir pazarı var. Buradan çıkmasının zekice tek bir tarafı yok” ifadelerini kullandı.

KARAR SADECE YENİ TELEFONLARI KAPSAYACAK

Elimizde bulunan Android telefonların çalışmama şeklinde bir durumunun söz mevzusu olmadığını belirten Sümbül, “Yeni çıkan ürünler dışında, elimizde bulunan telefonların tamamında Google hizmetlerini kullanmaya devam edebileceksiniz. Alınan bu karar bir tek yeni piyasaya sürülecek telefonları kapsayacak” dedi.

Haber Videosu

: Google ile Rekabet Kurumu arasındaki kriz devam ediyor

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]