, Rekabet Kurumuyla yaşanan anlaşmazlıkla ilgili, “bizim ülkemizde süratli biçimde kanunlarla ahenkli şekilde çalışmak bizim için büyük ehemmiyet taşıdığından iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini bizim ülkemizde yeni çıkacak Android aygıt modellerini onaylamayı boşlamak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik. Bu, bizim ülkemizde yeni aygıt modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışmasının düzgüsel biçimde devam edeceği, mevcut cihazlar ve uygulamaların da düzgüsel şekilde emek vermeyi ve güncellemeler almayı sürdüreceği, Google’ın öteki ürünleri ve servislerinin ise durumdan etkilenmeyeceği bildirildi.

GOOGLE’A AB CEZALARI

AB, Mart 2019’da, Google’a web reklamlarında piyasa hakimiyetini kötüye kullanmaktan 1 milyar 490 milyon avro para cezası vermişti. AB Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, meydana getirdiği açıklamada, “Google, online arama servisindeki reklamlarda piyasadaki hakimiyetini pekiştirmiş ve üçüncü taraf internet sayfalarına rekabetçi olmayan kontrat kısıtlamaları getirerek rekabetten kendini korumuştur.” ifadesini kullanmıştı.

Google’a daha ilkin de AB tarafınca Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı için 4 milyar 340 milyon avro ceza verilmişti. Google, ek olarak web alışveriş sitelerindeki hakimiyetini kötüye kullanmaktan da 2017 senesinde 2 milyar 420 milyon avroluk ceza almıştı.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]