İtalya Sağlık Bakanı Sperenza: Koronavirüsü izole ettik

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Sperenza, Çin’de 304 ferdin ölümüne yol açan yeni tip koronavirüs salgınıyla alakalı bütün dünyayı ilgilendiren bir izahat yapmış oldu. Sperenza, “Virüsü izole ettik. İtalya, Avrupa’da virüsü izole etmeyi başaran ilk ülke oldu. Şimdi bu virüse yönelik tedavi daha basit olacak” dedi.

“BU BİLGİYİ TÜM BİLİM DÜNYASINA SUNUYORUZ”

Sperenza, bu sonuca ulaşmalarında İtalyan milli sıhhat sistemindeki yüksek kalitenin önemine dikkati çekerken, “Bu mevzuda alın teri döken doktorlarımıza, hemşirelerimize ve bütün profesyonellere teşekkür ediyoruz. Bugün buradan mühim bir haber ve bir başlangıç noktası çıkıyor. Hepimiz dünyada bir ilkiz ve bu bilgiyi, bütün bilim dünyasının kullanımına sunuyoruz. Bu mühim bir aşamadır.” ifadelerini kullandı.

“İTALYA REFERANS ODAĞI OLDU”

Lazzaro Spallanzani Milli Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Giuseppe Ippolito da basın toplantısında, “Veriler artık internasyonal topluluğa sunulacak. Yeni teşhis testleri ve aşılar için alanlar açılıyor. İtalya bu inceleme için referans ortağı oldu.” dedi. Ippolito, Spallanzani laboratuvarlarında meydana getirilen çalışmayla virüs ayrıştırılmasının hastalığın mekanizmasının anlaşılmasına yönelik emekleri kolaylaştıracağını ve buna yönelik tedavi yöntemlerini belirlemeyi hızlandıracağını açıkladı.

Mevzuyla alakalı görüşlerini belirten öteki uzmanlar da virüsün izole edilmesinin hastalığın tedavisi için muazzam bir hiyerarşi olduğuna işaret etti.

 VİRÜS NEDENİYLE IRKÇI SALDIRILAR ARTTI

Öte taraftan, ilk başlarda Çin’de görülmeye başlanan koronavirüsün yarattığı vehamet ve kaygı, İtalya’da Çinlilere yönelik ırkçı eylemlere her gün bir yenisinin eklenmesine yol açtı. En son; ülkenin kuzeyindeki Brescia kentinde Forza Nuovo isminde aşırı sağcı teşkilat, Uzak Şark ürünleri satan bir markete, “Bu vesileyle bugün asla olmadığı kadar İtalyan ürünlerini destekliyoruz. İtalyan ürünü almak etik bir yükümlülüktür.” yazılı ilanlar astı.

KORONAVİRÜS İTALYA’YA DA SIÇRAMIŞTI

Başbakan Giuseppe Conte, geçen perşembe icra ettiği açıklamayla, Roma’yı ziyarete gelen ve çarşamba günü Lazzaro Spallanzani Milli Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsüne kaldırılan 2 Çinli turistte meydana getirilen tetkiklerin sonuçlarının pozitif yönde çıktığını, böylece yeni tip koronavirüsün İtalya’da da tespit edildiğini duyurmuştu.

Sağlık Bakanı Roberto Sperenza da İtalya ile Çin arasındaki karşılıklı doğrudan uçuşların durdurulması talimatı vermişti.

İtalya’da hükümet, hafta başlangıcında da yeni tip koronavirüsün çıkmış olduğu Çin’in Vuhan kentindeki 60 kadar vatandaşının tahliyesi için hususi tayyare gönderme sonucu almıştı. Söz mevzusu kişilerin yarın İtalya’ya erişmesi umut ediliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]