Çin’i saran ve onlarca ülkeye sıçrayan bir salgına yol açan yeni virüsle alakalı 30 Aralık’ta meslektaşlarını uyaran paylaşım icra ettiği için polis tarafınca sosyal düzeni bozmakla suçlanan Dr. Li Wenliang da koronavirüs kurbanları arasına katıldı.

Çin devlet medyasına bağlı Global Times, Dr. Li Wenliang’ın koronavirüs yüzünden yaşamını kaybettiğini duyurdu.

Yeni virüsle alakalı 30 Aralık’ta meslektaşlarını uyaran paylaşım icra ettiği için polis tarafınca sosyal düzeni bozmakla suçlanmış olan Li, 10 Ocak’ta farkına varmadan koronavirüslü bir hastayı muayene etti.

1 ŞUBAT’TA VİRÜS KAPTIĞI ANLAŞILDI

1 Şubat’ta ‘koronovirüs olumlu’ teşhisi konan Li, ertesinde yoğun bakımda oksijen desteğine bağlı biçimde feci halde öksürürken ve zorlukla soluk alırken öyküsünü medyaya duyurdu.

VİRÜSÜ KAPTIKTAN 5 GÜN SONRA ÖLDÜ

Bugün Global Times’ın son dakika paylaşımında “Öteki doktorları koronavirüs salgını hakkındaki uyarmaya çalışan fakat polis baskısına uğrayan 8 ifşaatçıdan kabul edilen Çinli hekim Li Wenliang’ın, perşembe günü Vuhan’da koronavirüs yüzünden öldüğünü öğrendik” denildi.

NE OLMUŞTU?

Virüs, ilk başlarda Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Esenlik Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “esrarlı” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Virüsün yakın zamanda Vuhan’dan öteki şehir ve eyaletlere sıçraması sebebiyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak suretiyle Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu. Kentlerin nüfusu 50 milyonu buluyor.?

Istila sebebiyle fazlaca sayıda hava yolu firması Çin’e uçuşlarını askıya almıştı. Bugüne dek Çin haricinde Filipinler’de bir birey yeni tip koronavirüsten hayatını yitirmişti.

Milli Esenlik Komisyonundan gün içerisinde meydana getirilen açıklamada, 2019-nCoV salgını sebebiyle can kaybının 564’e, virüs bulaştığı teşhisi koyulan birey sayısının ise 28 bin 18’e yükseldiği bildirilmişti.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]