Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bilhassa füzelerde ana güç deposu, havacılık sanayisinde de acele vaziyet yedek güç deposu olarak kullanılan ısıl pillerin ulusal imkanlarla üretilmesi yardımıyla 91 milyon doların bizim ülkemizde kaldığını bildirdi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya nazaran, Türkiye bir taraftan yurt içerisinde terörle mücadeleyi faal biçimde yürütürken, Irak, Suriye, Libya ve Şark Akdeniz benzer biçimde sıcak bölgelerde hak ve menfaatlerini korumaktan çekinmiyor. Türk müdafaa sanayisinin yerli ve ulusal teknolojileri de sahadaki Mehmetçik ile beraber Türkiye’nin caydırıcı enerjisini çarpan etkisiyle artırıyor.

Müdafaa sanayisinde oldukça göz önünde olmayan sadece stratejik ehemmiyet taşıyan ısıl piller, birçok müdafaa endüstri ürününde temel güç deposu olarak kullanılabiliyor ve dünyada birkaç ülke tarafınca üretiliyor. Türkiye’nin tek ısıl pil geliştirici ve üreticisi olan TÜBİTAK Müdafaa Sanayii Inceleme ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) bu eleştiri mamüllerin Ar-Ge’sinden tasarımına, her türlü testinden üretimine kadar bütün süreçleri bir tüm olarak üstüne alıyor.

Milli imkanlarla üretilen ısıl piller sayesinde 91 milyon dolar ülkede kaldı

“250 TASARIM YAPILDI”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Bakan Varank, TÜBİTAK SAGE’nin 2002’de ısıl pil teknolojisini geliştirme çalışmalarına başladığını belirterek, “Şu ana kadar değişik teknik özelliklere haiz ortalama 250 ısıl pil tasarımı yapılmış oldu. Bunların 38’i üretilerek internasyonal askeri standartlara müsait olarak nitelikli edildi.” ifadelerini kullandı.

Üretilen ısıl pillerin TÜBİTAK SAGE tarafınca geliştirilen sistemlerin haricinde öteki müdafaa endüstri kuruluşları tarafınca geliştirilen ulusal sistemlerde ve sivil havacılık sektöründe de kullanıldığını vurgulayan Varank, “SAGE’de geliştirilen ısıl pillerle Türk müdafaa sanayisinde bu konudaki yurt dışı bağımlılık tamamen ortadan kalkmıştır.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Varank, SAGE’nin yurt içi teslimatlarının yanı sıra birçok ülkeye 2012 yılından itibaren ısıl pil ihracatı yaptığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu ülkeler içinde Almanya, Ukrayna, Brezilya ve Suudi Arabistan var. Isıl pil, büyük ihracat potansiyeline haiz. Hatta yakınca zamanda Almanya’dan sonrasında bir Avrupa Donanması ülkesinden daha ön sipariş aldık. Mühim bir sözleşmeye imza aşamasındayız. Kuvvetli rakiplerimiz arasından sıyrılarak bu ön siparişi almamız çok önemli.”

Milli imkanlarla üretilen ısıl piller sayesinde 91 milyon dolar ülkede kaldı

“91 MİLYON DOLAR YURT İÇİNDE KALDI”

“SAGE’nin ısıl pilleri geliştirip üreterek ortalama 91 milyon doların yurt içerisinde kalmasını sağladığını” aktaran Varank, “İşin ekonomik bölümü elbet mühim fakat öteki yandan emniyet boyutunu da göz ardı edemeyiz. Bu üretimlerimizle ülke savunmasına ait stratejik bilgilerin yurt dışına çıkmasını da engellemiş olduk.” ifadelerini kullandı.

Isıl pil, elektrolitin 650 santigrat aşama sıcaklığa çıkartılarak eriyik hale getirilmesinin arkasından anot ve katot arasındaki iyon iletkenliğinin oluşturularak elektro kimyasal reaksiyonların başlaması ilkesiyle elektriksel enerji üreten bir pil türü niteliğini taşıyor.

Tek kullanımlık olan ısıl piller, füzeler, güdüm kitleri, güdümlü topçu cephaneleri, tayyare koltuk fırlatma sistemleri, muharip tayyare acele vaziyet sistemleri, sivil havacılık uygulamaları, tapalar ve akustik karıştırıcılarda güç deposu olarak tercih ediliyor.

Isıl piller, SAGE tarafınca geliştirilen ulusal sistemler olan Kırılgan Güdüm Kitleri (HGK Ailesi), Kanatlı Güdüm Kitleri, Seyir Füzeleri (SOM Ailesi) ve Hava-Hava Füzeleri (Gökdoğan ve Bozdoğan) ile öteki Türk müdafaa endüstri kuruluşları tarafınca geliştirilen ulusal sistemlerde kullanılıyor.

Milli imkanlarla üretilen ısıl piller sayesinde 91 milyon dolar ülkede kaldı
Milli imkanlarla üretilen ısıl piller sayesinde 91 milyon dolar ülkede kaldı

Kaynak: AA

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]