Sabahattin Ali Sözleri

Sabahattin Ali sözleri: Sırça Köşk, Kürk Mantolu Madonna ve Canım Aliye Ruhum Filiz’den alıntılar ve şiirlerinden şarkı sözleri

Türk Edebiyatı’nın en mühim yazar ve şairlerinden olan Sabahattin Ali, peşinde Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna, Sırça Köşk benzer biçimde ölümsüz eserler bırakmıştır. Bugün hala sevilerek okunan eserlerinden Sabahattin Ali sözleri dillerde ve gönüllerdedir. İnsanlar duygularını, düşüncelerini hala onlara ayna tutan Sabahattin Ali’nin sözleri ile paylaşıyorlar. Siz de toplumsal medyadan güzel sözler paylaşmak dilerseniz Sabahattin Ali sözleri derlememizden faydalanabilirsiniz.

Cumhuriyet Periyodu Türk Edebiyatına olan tesirleri ve Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna, Sırça Köşk benzer biçimde unutulmaz eserleri ile Sabahattin Ali, en mühim yazar ve şairlerimizden biridir. Sabahattin Ali sözleri bugün hala dillerden düşememekte, kaleminden dökülen satırları Feysbuk, Twitter, Instagram, Whatsapp benzer biçimde platformlarda paylaşılıyor ve insanların duygularına tercüman oluyor. Ek olarak Sabahattin Ali’nin meşhur şiirlerini bugün Leylim Ley, Aldırma Gönül, Çocuklar Şeklinde, Ben Sana doğru Vurgunum benzer biçimde pek oldukça sevilen şarkı ile de hatırlamaya devam ediyoruz.

SABAHATTİN ALİ SÖZLERİ

sizler için bir Sabahattin Ali sözleri ve şarkıları derlemesi hazırladık. Bu derlemede Sabahattin Ali’nin meşhur eserlerinden en küçümsenilmeyen, paylaşılan alıntılar ile şarkı sözleri olarak kullanılan sözleri bulabilirsiniz. Derlememizden bilhassa Kürk Mantolu Madonna, Sırça Köşk eserleri ile Ali’nin iç hayatına fer tutan Canım aliye Ruhum Filiz mektup derlemesinden laflara yer verdik. Yazımızın sonun da Sabahattin Ali’nin meşhur şiirlerinden bestelenmiş şarkılar ve şarkı laflarına dair bilgilere erişebilirsiniz.

KÜRK MANTOLU MADONNA SÖZLERİ

İlk baskısı 1943 senesinde piyasaya sürülen Kürk Mantolu Madonna için Sabahattin Ali’nin en ünlü eseri desek yanlış olmaz. Hatta eseri bilip de yazarını bilmeyen de çoktur. Sizin için Kürk Mantolu Madonna’dan en küçümsenilmeyen sözleri ve alıntıları aşağıda sıraladık.

Bir insana bir insan herhalde yeterdi.

Onun boşluğunu değil, ama yokluğunu hissedecektim.

Birçok şeylere ihtiyacımızı sadece onları görüp tanıdıktan sonrasında keşfetmez miyiz?

Bütün şeyleri içerisinde boğmaya zorunlu olmak, diri diri mezara kapanmaktan başka nelerdir?

İnsan tahammül edemeyeceğini zannettiği şeylere pek ivedi alışıyor ve katlanıyor.

Yaşam sadece bir defa oynanan bir kumardır, ben onu kaybettim. İkinci kez oynayamam…

Aşk öyleki bir histir ki, nereden geldiğini bilemediğimiz benzer biçimde, günün birinde nereye kaçıp gittiğini de bilemeyiz.

Seni seviyorum… Çılgın benzer biçimde değil, oldukça aklı başlangıcında olarak seviyorum… Seni isterim… İçimde müthiş bir dilek var… Bir iyi olsam!.. Ne vakit iyi olacağım acaba?..

Bu akşam anladım ki, bir insan öteki bir insana ara ara hayata bağlandığından oldukça daha dirayetli bağlarla sarılabilirmiş.

Kimi tutkular rehberimiz olur hayat süresince. Kollarıyla bizi sarıyor. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve asla pişman olmayacağımızı biliriz.

Ne kadar oldukça insanı seversek, aslolan sevdiğimiz yalnız kişiyi de o denli oldukça ve dirayetli severiz. Aşk dağıldıkça azalan bir şey değildir.

Kafamın içerisinde ona söylenecek uçsuz bucaksız şeyler olduğunu hissediyordum, yıllarca söylense bitmeyecek şeyler.

Başkasına acıma etmek, ondan daha dirayetli olduğumuzu zannetmektir ki, ne kendimiz bu kadar büyük, ne de başkalarını bizlerden daha zavallı görmeye hakkımız yoktur.

Hayatta en güvendiğim insana karşı duyduğum bu kırgınlık, adeta tüm insanlara dağılmıştı. Bundan dolayı o, benim için tüm insanlığın timsaliydi.

İnsanlara kızmama imkân yoktu, bu sebeple insanların en kıymetlisi, en iyisi, en sevgilisi bana en büyük kötülüğü etmişti; öbürlerinden başka bir şey beklenebilir miydi? İnsanları sevmeme ve onlara yeniden yaklaşmama da imkân yoktu; bu sebeple en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım. Başkalarına güvenlik edebilir miydim?

SIRÇA KÖŞK SÖZLERİ

Sabahattin Ali’nin 1947 tarihindeki bu hikaye kitabı içerisindeki aynı isminde öyküde yer edinen politik mesajlardan ötürü tek parti döneminde toplatılmıştır. 13 hikaye içeren kitapta Sırça Köşk ile beraber dört tanesi masal biçimindedir. Sizin için sırça Köşk’ten insana dokunan en güzel Sabahattin Ali laflarını bir araya getirdik.

Yüreğini sağlam tut.

Üzülme, dedi fakat üzülme demek de boş söz.

Kendi içimizde, kendimize dair bilmediğimiz o denli oldukça şey var ki.

İnsanın içini bir dert kemirmeyince yüzü bu şekilde solar, gözleri bu şekilde dalar mı?

Fakat ruhumuz bu şekilde gökyüzünde uçup dururken ansızın yere inip insan küçüklüğü ile karşılaşmak ne garip oluyor.

CANIM ALİYE RUHUM FİLİZ SÖZLERİ

Sabahattin Ali’nin en sıkıntıları günlerinde ailesine yazdığı mektupların derlemesidir. Sabahattin Ali’nin hislerine, ruh hayatına fer tutan mektuplardır bunlar. Sizin için bu mektuplardan en güzel alıntıları bir araya getirdik.

Etrafın seni sıkmaya başladığı vakit kitap oku..

Ben dünyada bu kadar güzel gülen, güldürmüş olduğu vakit bu kadar güzel olan insan görmedim.

Şayet gözlerinden bir damla yaş gelirse onu, güzel gözlerini sıcak dudaklarımla öperek kurutacağım.

Mehtaplı gecelerde bir tek başıma dolaşmak kadar hoşuma giden şey yoktur. Bir tek bilmiyorum dikkat ettin mi, mehtap insana her zaman bir dost aratır.

SABAHATTİN ALİ ŞARKI SÖZLERİ

Edebiyatımızın sevilen adı Sabahattin Ali yazın dünyası kadar müzik hayatına da tesir etmiştir. Türk müziğinin pek oldukça meşhur şarkının sözleri Sabahattin Ali’nin şiirlerinden doğar. Zülfü Livaneli, Volkan Konak, Sezen Aksu, Nükhet Duru, Edip Akbayram, Ahmet Kaya benzer biçimde sanatçılar Sabahattin Ali’nin şiirlerini şarkılaştırmışlardır. Bunların içinde Leylim Ley, Aldırma Gönül, Çocuklar Şeklinde, Ben Sana doğru Vurgunum benzer biçimde sevilen şarkılar vardır.

Çocuklar Şeklinde – (Seslendiren: Sezen Aksu / Beste: Ali Kocatepe)

Bende asla tükenmez bir yaşam vardı
Kırlara yayılan ilkbahar benzer biçimde
Gönlüm asla durmadan hızla çarpardı
Göğsümün içerisinde ateş var benzer biçimde

Leylim Ley – Zülfü Livaneli

Döndüm daldan düşen kuru yaprağa
Seher yeli dağıt beni kır beni
Götür tozlarımı buradan uzağa
Yarin çıplak ayağına sür beni

İngilizce Sözler Kısa Cool

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]