ayında meydana getirilen TEKNOFEST Havacılık, Feza ve Teknoloji Festivali’nde sergilenen İnsansız Hava Aracı Akıncı TİHA ilk defa gök ile buluştu.

Baykar’ın Teknik Müdürü , Akıncı TİHA’nın ilk havalandığı anların görüntüsünü toplumsal medya hesabından paylaştı.

“MİLLETİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Bayraktar’ın mesajında, “TİHA – Ihtiras, İnanç, Hayal, Azim… Bayraktar AKINCI TİHA siz değerli üyelerimizin dualarıyla bugün ilk defa gökyüzüyle buluştu. Yardımcı veren ve bizden duasını esirgemeyen Milletimize teşekkürlerimizi sunarız.” ifadelerini kullandı.İlk uçuş anına ilişkin ilk görüntülerin yer almış olduğu videoda, Selçuk Bayraktar’ın kadrosuyla beraber ilk uçuş anını takip ederek kutlama etmiş olduğu ve romantik anların yaşandığı gözlendi.

AKINCI TİHA’NIN ÖZELLİKLERİ:

-Ulusal komünikasyon sistemi

-Ulusal AESA radar

-İrtifa 40.000 ft

-Havada kalış süresi 24 saat

-Kalkış ağırlığı 4.5 ton

-Yararlı yük: 900 kilogram harici, 450 kilogram dahili

-Türkiye, bu sınıfta İHA geliştiren 3 ülkeden biri konumunda.

“SAVAŞ UÇAĞININ GÖREVLERİNİ İCRA EDEBİLİYOR”

Konvansiyonel muharebe ve stratejik görevleri yapabilmesi, seyir füzesi taşıyabiliyor olması ve önünde hususi bir radarı olmasıyla dikkat çeken Akıncı TİHA, 40 bin fit irtifaya kadar çıkabilen, 24 saat havada kalan ve yararlı yük nakliyat kapasitesi bin 350 kilograma kadar ulaşan özellikleriyle cenk uçaklarının meydana getirdiği bir kısım görevleri icra ediyor.

“FÜZELERLE DONATILABİLİYOR”

Taşımış olduğu elektronik yardımcı podu, uydu komünikasyon sistemleri, hava-hava radarları, mani tespit radarı, bileşik açıklıklı radar benzer biçimde oldukça daha gelişmiş yararlı yüklerle vazife meydana getirecek olan Akıncı, hava bombardımanı icra ederek ulusal olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılabilecek. Akıncı İHA’ya hem de F-16’nın taşıyabildiği tüm cephaneler ile Roketsan’ın ürettiği SOM-J füzesini oldukça basit bir halde entegre edilebilecek.

İşteAkıncı TİHA’nın TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Feza ve Teknoloji Festivali’ndeki görüntüleri:

Haber Videosu

: Selçuk Bayraktar paylaştı: Bayraktar Akıncı TİHA ilk defa gökyüzüyle buluştu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]