Almanya’nın Münih kentinde etkinlik yayınlayan ve yöneticiliğini Dr. Ali Ertürk’ün icra ettiği Helmholtz Merkezi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü, en minik kanser hücrelerinin tespitini elde eden DeepMACT isminde yeni derin öğrenme tabanlı algoritma geliştirdi. Tamamen şeffaflaştırılan doku yahut denekte, suni zeka ile en minik kanser hücresinin tespitini yapabilen sistem, kanser ve kanser ilaçları inceleme ve geliştirmeleri için büyük bir ümit durumunda.

DeepMACT algoritması, metastazları manuel olarak meydana getirilen tespit yönteminden 300 kat daha süratli halde yapabiliyor. DeepMACT teknolojisi ile, aylarca devam eden tespit emek vermesi saniyeler içerisinde oldukca daha ayrıntılı ve doğru bir halde tamamlanabiliyor.

Dr. Ali Ertürk, kadrosu ile geliştirdiği DeepMACT görüntüleme teknolojisi hakkındaki informasyon verdi.

“HÜCRELER DETAYLI GÖRÜNTÜLENİP YAPAY ZEKA İLE ANALİZ EDİLİYOR”

Kanser hücrelerinin ve incelemelerde geliştirilen kanser ilaçlarının vücutta iyi mi yayıldığını ve birbirleri ile iyi mi etkileşimini ortaya koyan bir görüntüleme teknolojisi geliştirdiklerini belirten Dr. Ali Ertürk, “Bunun temelinde geliştirdiğimiz görüntüleme teknikleri var. Dokuları saydam hale getiriyoruz örnek olarak fareyi tamamen saydam hale getirebiliyoruz. Lazerli tarama icra eden mikroskoplarla bunu tarayarak, milyarlarca hücre içerisindeki kanser hücrelerini görüyoruz ve suni zeka ile çözümleme ederek, kanserin iyi mi yayıldığını ve gelişimini izleyebiliyoruz” dedi.

“İLACIN KANSERE ETKİSİNİ DETAYLI GÖREBİLİYORUZ”

Ertürk, “Bu geliştirdiğimiz teknoloji daha ilkin geliştirilen şeffaflaştırma teknolojilerinin suni zeka ile birleştirilmiş hali. Çalıştığımız farelerde fareyi tamamen saydam hale getiriyoruz. Bunu, sütü suya çevirmek benzer biçimde düşünebilirsiniz. Sıçan cam benzer biçimde olduktan sonrasında lazerli mikroskopu kullanarak tüm hücreleri bir bir görebiliyoruz. Şayet herhangi bir deva önerildiyse kanseri yok etmek için, bu ilacın da o kansere iyi mi tesir ettiğini ayrıntılı biçimde görebiliyoruz” diye konuştu.

“BAŞARIYI YÜZDE 5’TEN 30’A ÇIKARACAK”

Bu çalışmanın kanser ilaçları inceleme ve geliştirme çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Ertürk, “Çalışmamızın yakınca zamanda kanser ilaçları inceleme ve geliştirmelerinde başarı oranını yüzde 5’ten yüzde 30’lara kadar çıkarabileceğine inanıyorum. Mevcut teknolojide bizdeki kadar ayrıntılı bir seyretme sağlanamıyor. Gelecek yıllarda bunu farklı alanlarda da uygulayacağız. Tıp çalışmalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu teknoloji, sözgelişi insandan biyopsiyle alınan doku yahut parçaların tek hücreye kadar ayrıntılı bir araştırmasının yapılmasına ve kişiye has etken bir deva geliştirmesine katkı elde edecektir” dedi.

Ertürk ve kadrosunun geliştirdiği görüntüleme algoritması Amerika merkezli ilmi inceleme dergisi CELL’in yeni sayısında da geniş yer buldu.

VDSICO İLE YAPAY ORGAN PROTOTİPİ GELİŞTİRMİŞTİ

Ertürk ve kadrosu daha ilkin geliştirdiği teknolojilerle organların ayrıntılı haritalarını çıkaran ve yeniden hususi olarak geliştirdiği 3 boyutlu biyolojik yazıcılarla suni organ prototipleri hazırlayan vDSICO ismini verdikleri sistemi geliştirmişti.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Türk hekim, kansere karşı ‘en ayrıntılı görüntüleme’ teknolojisini geliştirdi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]