TÜRKİYE’NİN ARTIK UÇAN ARABASI VAR : İŞTE CEZERİ

TÜRKİYE’NİN ARTIK UÇAN ARABASI VAR : İŞTE CEZERİ

Dünyayı titreten Türk Siha ve İhalarının üreticisi BAYKAR tarafınca geliştirilen ilk Türk ilk uçan otomobili olan CEZERİ, uçuş testlerini başarı ile gerçekleştirmiş oldu. Türk mühendislerince tasarlanan Cezeri, ön prototip uçuş testleri esnasında 10 metre yükselerek başarıya ulaşmış bir kontrol gerçekleştirmiş oldu. 11 Eylül tarihinde başlamış olan testler Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirildi. Emniyet halatlarına bağlı gerçekleşen ilk testlerde başarıya ulaşmış olunması üstüne halatsız olarak havaya uçuşunu gerçekleştirmiş oldu. Otonom ve parlak zeka uçuş sistemi bulunan CEZERİ Uçan Otomobil, iki değişik kontrol uçuşunu başarıyla gerçekleştirerek 10 metre terfi etti. Son aşama başarıya ulaşmış geçen denemeler izleyenlere müthiş bir teknolojik görünüm oluşturdu.

Cezeri Ismi Nereden Geliyor

Ismini sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri’den alan CEZERİ Uçan Otomobil, böylelikle kavramsal tasarımla başlamış olan çalışmaların peşinden 1.5 sene içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Selçuk Bayraktar: “Hayalden gerçeğe…” 

Uçuş testi sonrası bir izahat icra eden BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar şöyleki konuştu: “Ortalama 1.5 sene ilkin hayal ederek ve bir çizimle başladığımız CEZERİ Uçan Otomobil, ilk uçuşunu yaparak gerçeğe dönüştü. Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Sadece CEZERİ Uçan Otomobil’nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. Muhtemelen 3-4 yıla rekreasyonel olarak arazi araçları ATV’ler benzer biçimde kırsal alanda kullanıma tanık olabiliriz. Zeki otomobillerden sonrasında otomotiv teknolojisindeki inkilap uçan otomobiller olacak. Bu açıdan baktığımızda bugünün değil yarının yarışlarına hazırlanıyoruz.

Ulusal Teknoloji Hamlesi seferberliği ile gençlerimize her alanda özgüven ve motivasyon kazandırmak en mühim hedeflerimiz içinde içeriyor.” İlk defa TEKNOFEST 2019’da tanıtıldı CEZERİ Uçan Otomobil ilk kere 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Feza ve Teknoloji Festivali’nde geniş kitlelere tanıtıldı. 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle dünya rekoru kıran TEKNOFEST 2019’un en öne çıkan unsurlarından önde gelen CEZERİ Uçan Otomobil, dünyanın birçok değişik ülkesinde haber olarak dikkat çekti.

YouTube video

TikTok Sözleri

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]